Príznaky a spúšťače astmy

Onkológia” width=
“Bolesť”
“Volnopredajne
“Respiračné
Atemwege Lunge im Detail

Klasické príznaky

Pri astme prebiehajú v slizniciach dýchacích ciest zápalové zmeny. Tieto zmeny spôsobujú hypersenzitivitu dýchacích ciest, t.j. reakciu aj na najmenšie a zdanlivo neškodné podnety. Sliznice opuchnú a zvýšia produkciu hlienu.

Sliznice prieduškových stien sa tiež stiahnu. Dýchacie cesty sa zúžia, a to vedie k príznakom astmy, ako sú:

  • Dýchavičnosť
  • Kašeľ, hlavne v noci a skoro ráno
  • Vykašliavanie hustého hlienu
  • Zvieranie v hrudníku
  • Pískanie pri dýchaní, najmä pri výdychu
  • Ťažkosti s dýchaním

Spúšťače astmy

Podľa typu astmy, môžu rozličné podnety spustiť uvedené príznaky. Existujú rozdiely medzi alergickou a nealergickou astmou a zmiešanými formami.

Alergická astma sa často vyskytuje u detí a mladistvých, ktorí súčasne trpia sennou nádchou alebo ekzémom. Astmatické záchvaty spúšťajú alergény, ako peľ, zvieracia srsť, roztoče, plesňové spóry alebo potraviny (napr. orechy). Niektoré z týchto alergénov bývajú zosilnené v určitých ročných obdobiach. Preto sa bežne hovorí o sezónnej astme.

V prípade nealergickej astmy, pacienti reagujú na nešpecifické podnety. Spúšťačmi astmatických príznakov môžu byť aktívne infekcie, fyzická námaha, stres, studené a suché podmienky, hmla, výpary, cigaretový dym, priemyselný prach a pary.

Zmiešané formy sa často vyvinú z alergickej astmy, na podklade nealergénnych podnetov. Alergény aj nealergénne podnety môžu vtedy spúšťať astmatické príznaky.

Atemwege Pusteblume

Weitere Artikel zum Thema Atemwege:

Text je určený iba pre všeobecné informácie. Prosím, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ak máte nejaké problémy alebo otázky, týkajúce sa produktov.