Poradenstvo pre život s astmou

Onkológia” width=
“Bolesť”
“Volnopredajne
“Respiračné

Šport a fyzická aktivita

Zapojte sa do športovania, pretože fyzická aktivita môže zlepšiť vytrvalosť a kapacitu pľúc. Pre astmatikov sú vhodné najmä vytrvalostné športy, ako jogging, pešia turistika, cykloturistika a plávanie.

Pite dostatok tekutín, pretože dostatočne množstvo (cca 2 litre za deň) prispieva k zníženiu viskozity bronchiálnej sliznice, čo uľahčuje vykašliavanie hlienu.

Udržujte si zdravú hmotnosť, pretože nadváha môže viesť k dýchavičnosti a spôsobovať ďalšie zaťaženie pľúc. Zníženie nadváhy teda môže prispieť k zlepšeniu funkcie pľúc.

Povedomie

Vyhýbajte sa stresu, pretože môže vyvolať príznaky astmy. Relaxačné techniky, ako meditácia a joga, vám pomôžu znížiť stres a lepšie zvládať ochorenie.

Pokiaľ poznáte spúšťače vašich astmatických príznakov, vyhnite sa im. Napríklad ľudia, u ktorých zvieracia srsť vyvoláva alergickú reakciu, by nemali mať v domácnosti zvieratá, a nemali by sa dotýkať ani iných zvierat. Ľudia s alergiami na roztoče, by mali používať špeciálnu posteľnú bielizeň a odstrániť zo svojej domácnosti miesta, ktoré slúžia ako “magnety” pre prach.

Vyhnite sa tabakovému dymu, pretože dráždi dýchacie ústrojenstvo. Astmatici by nemali fajčiť, a pokiaľ je to možné, mali by sa vyhýbať zadymeným miestam.

Prevencia

Snažte sa predchádzať infekciám, pretože prechladnutie môže spôsobovať podráždenie dýchacích ciest. Je preto dôležité, udržiavať si odstup od ľudí s prechladnutím, nenavštevovať veľké zhromaždenia ľudí počas obdobia zvýšeného výskytu nádchy, a pravidelne si umývať ruky. Dostatok spánku, pobyt na čerstvom vzduchu, strava bohatá na vitamíny a pravidelné saunovanie, môžu posilniť imunitný systém.

Využite vakcinačné služby, pretože infekcie dýchacích ciest, ako chrípka (vírus chrípky) a pneumokokové infekcie, môžu vážne zhoršiť astmu. Poraďte sa o očkovaní s vaším lekárom.

Návod na použitie inhalačného spreja

Kliknite sem alebo na obrázok nižšie, pre zobrazenie návodu v pdf formáte>>

navod na pouzitie inhalacneho pristroja