Čo spôsobuje astmu?

Onkológia” width=
“Bolesť”
“Volnopredajne
“Respiračné

Astma je chronický zápal dýchacích ciest (priedušiek). Dýchacie cesty sú precitlivené na určité podnety, ktoré spôsobujú ich zúženie, až uzavretie. Tieto podnety môžu byť zapríčinené zdanlivo neškodnými látkami (napr. peľ, ovocie alebo orechy), psychologickým stresom, alebo prílišnou námahou. To má za následok paroxyzmálnu dýchavičnosť, kašeľ, vykašliavanie hlienov a pískanie pri výdychu. V posledných desaťročiach sa výskyt astmy zvýšil vo väčšine krajín, a to najmä v priemyselných štátoch. Presné príčiny nie sú známe. Alergie (napr. senná nádcha), ekzém a rodinná anamnéza sú dôležitými rizikovými faktormi pre vznik astmy. Environmentálne faktory (napr. cigaretový dym alebo znečistenie ovzdušia) a časté vírusové infekcie môžu tiež slúžiť ako spúšťače astmy (u náchylných jedincov).

Existujú tri odlišné formy astmy. Pri alergickej astme sú príznaky spôsobené alergénmi, ako peľ, roztoče alebo zvieracia srsť. Typickými spúšťačmi pre nealergickú astmu sú: fyzická námaha, extrémne výkyvy teploty vdychovaného vzduchu a tabakový dym. V zmiešaných formách môžu byť záchvaty spôsobené alergénmi, ale aj nealergénnymi faktormi.

Články k téme:

Text je určený iba pre všeobecné informácie. Prosím, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ak máte nejaké problémy alebo otázky, týkajúce sa produktov.