Hematologické ochorenia

Onkológia” width=
“Bolesť”
“Volnopredajne
“Respiračné
blutzellen-entwicklung

Ak sa krvné bunky nevyvíjajú správne

Hematologický výskum sa zaoberá ochoreniami krvi a krvotvorných orgánov. Medzi časté krvné ochorenia patria: akútna a chronická forma leukémie (rakovina krvi) a zhubné zmeny v lymfatických uzlinách (lymfóm).

Nezávisle od ich neskoršej funkcie, všetky krvné bunky sa vyvíjajú zo spoločných východiskových buniek, nazývaných kmeňové bunky. Kmeňové bunky dozrievajú v červenej kostnej dreni a v lymfatickom tkanive (lymfatické uzliny, slezina, mandle, týmus a črevná sliznica), a potom sa uvoľňujú do krvného obehu.

Obrázok: Krv so svojou širokou škálou dopravných a spojovacích funkcií zabezpečuje funkčnosť tkanív a orgánov.

Poruchy bunkovej informácie

Poruchy v tomto zložitom procese môžu viesť k degenerácii a nekontrolovateľnému rastu buniek v krvi a v lymfatických orgánoch. V závislosti od typu buniek a štádia vývoja, môžu vznikať rôzne syndrómy, s rôznymi priebehmi.

Lymphatisches System

Štruktúra lymfatického systému

Lymfatický systém sa rozvetvuje po celom tele, a to pomocou tenkých rúrkovitých štruktúr, nazývaných lymfatické cievy. Lymfatický systém sa skladá z lymfatických ciev a lymfatických orgánov. Do lymfatického systému patria: lymfatické uzliny, slezina, lymfatické tkanivo v gastrointestinálnom trakte (napr. Peyerove škvrny v tenkom čreve), v hltane (hrdlo, jazyk, mandle) a týmus (detská žľaza).

Lymfatické cievy obsahujú lymfu, bezfarebnú tekutinu, ktorá obsahuje lymfocyty – typ bielych krviniek. Pozdĺž lymfatických ciev sa nachádzajú malé fazuľovité orgány, nazývané lymfatické uzliny. Skupiny lymfatických uzlín sa nachádzajú najmä v podpazuší, v oblasti panvy, v slabinách, v oblasti krku a oblasti brucha.

Funkcia lymfatického systému

Lymfatický systém poskytuje ľudskému telu ochranu proti patogénom a cudzorodým látkam, a vylučuje endogénne rozkladové produkty, akými sú (napríklad) bunkové zlomky. Lymfocyty migrujú v tele v krvných a lymfatických cievach. Podobne, ako leukocyty, aj lymfocyty patria medzi biele krvinky. V zdravých podmienkach sa lymfocyty podieľajú najmä na imunitnej obrane.

Obrázok: Lymfatický systém zahŕňa všetky lymfatické cievy a orgány v ľudskom tele. Bunky lymfatického systému – lymfocyty – sú skupina bielych krviniek, ktorých primárnou funkciou je obranyschopnosť organizmu.

Rakovinové bunky v lymfatickom systéme

Keďže lymfatické bunky máme vo viacerých častiach ľudského tela, zhubné zmeny môžu nastať v ktorejkoľvek časti organizmu. Rakovina sa môže šíriť do ktoréhokoľvek orgánu, nevylučujúc pečeň, kostnú dreň, slezinu a nosohltan. Rôzne typy lymfómov sa významne líšia v rámci postupu ochorenia, a preto vyžadujú rozdielne liečebné postupy – od pozorovania (bez terapie), až po agresívnu chemoterapiu.

Články k téme:

Text je určený iba pre všeobecné informácie. Prosím, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ak máte nejaké problémy alebo otázky, týkajúce sa produktov.