Farmakoterapia

Onkológia” width=
“Bolesť”
“Volnopredajne
“Respiračné

Chemoterapia – sľubné výsledky v boji proti nádorovým bunkám

V chemoterapii (cytostatickej liečbe) sa nádorové bunky liečia chemoterapeutikami, ktoré účinné bojujú proti nádorovým bunkám. Používajú sa rôzne lieky na obmedzenie rastu nádorov. Tieto lieky (cytostatiká) majú za úlohu napádať nádorové bunky, a zabíjať alebo ničiť ich čo najúplnejšie.

Okem intravenóznej chemoterapie, je v súčasnosti možné užívať chemoterapické látky orálne. Intravenózna (systémová) chemoterapia je forma dlhodobej liečby, s účinkom na celé telo, čo je žiaduce v prípade zhubného lymfómu, chronickej lymfocytovej leukémie aj mnohopočetného myelómu.

Vykonávanie chemoterapie

Chemoterapiu možno podávať ambulantne, alebo v rámci hospitalizácie. Rozhodnutie pre ambulantnú, alebo nemocničnú liečbu, závisí od okolností, t.j. štádia ochorenia, celkového zdravotného stavu pacienta a od podávaného lieku.

Aktívny boj proti rakovinovým bunkám

Pri intenzívnej chemoterapii sú aktívne látky prepravované v rámci celého tela, a to prostredníctvom krvného obehu. Dochádza tak k systematickému ničeniu rakovinových buniek. Chemoterapeutické látky sú obzvlášť účinné proti metabolicky aktívnym bunkám, t.j. bunkám, v ktorých dochádza k častému deleniu. Keďže sa zdravé bunky v rôznych telových orgánoch delia a množia, aj tieto bunky reagujú na chemoterapiu. U pacientov sa táto reakcia prejavuje ako nežiaduce účinky a komplikácie: nevoľnosť, zvracanie, hnačky, dočasná strata vlasov, poškodzovanie ľudských orgánov a tkanív. Lekár sa s pacientom poradí o možných vedľajších účinkoch, a môže predpísať lieky na úľavu od nich.

Dlhodobá liečba

Chemoterapia pozostáva z viacerých individuálnych terapií, ktoré sa vykonávajú v špecifických intervaloch. Dávka lieku a doba medzi jednotlivými terapiami sú presne vypočítané. Medzi jednotlivými dávkami chemoterapie je potrebné vykonať vyšetrenia, s cieľom zistiť, či je liečba účinná, a či sú nádorové bunky v regresii.

 

Angažovanosť a inovácie

Mundipharma sa už viacero rokov angažuje v oblasti kvality života pacientov trpiacich lymfómom. Mundipharma je poskytovateľom inovatívnych látok pre liečbu rôznych hemato-onkologických ochorení. Mundipharma tiež poskytuje viacero liekov na tlmenie bolesti u pacientov s rakovinou.

Články k téme:

Text je určený iba pre všeobecné informácie. Prosím, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ak máte nejaké problémy alebo otázky, týkajúce sa produktov.