Typy bolesti

Onkológia” width=
“Bolesť”
“Volnopredajne
“Respiračné

Bolesť v muskuloskeletálnom systéme

Bolia vás kĺby? Čo budete robiť? Nebudete sa zaťažovať. Je to bežná reakcia, ale mali by ste si to premyslieť.

V mnohých prípadoch nedostatok pohybu iba posilní vaše utrpenie. V prípade chronickej muskuloskeletálnej bolesti je hlavným problémom cyklus bolesti: pohyb je obmedzený, aby sa bolesti predišlo, ale obmedzenie pohybu posilní jej príčinu.

Nedostatok pohybu vedie k nesprávnemu držaniu tela a k napätiu. Nemôžete dobre spať, cítite sa slabí a unavení a následne nemáte chuť hýbať sa. Bolesť vtedy pomaly, ale isto zosilnie.

Špirála bolesti

Onkologická bolesť

Skoro každý nádor spôsobuje bolesť. Bolesť môže byť veľmi intenzívna, najmä v pokročilých štádiách. Pacienti s rakovinou by nemali bolesť ticho znášať alebo ju prijať zo strachu, aby neboli ostatným na obtiaž. Veľa vysokoúčinných liekov proti bolesti je dobre znášaných a schopných podstatne uľahčiť každodenný život. Pacienti s nádorovými ochoreniami potrebujú všetku svoju energiu na boj s chorobou, a trvalá bolesť nie je pre tento boj priaznivá.

Dôverujte si a poraďte sa so svojím lekárom. Individuálny prístup k liečbe bolesti je dôležitý pre komplexnú starostlivosť o pacientov s rakovinou. Je dôležité, aby ste svojho lekára informovali o intenzite bolesti.
Aby ste získali prehľad o frekvencii a intenzite svojej bolesti, veďte si denník o bolesti. V sekcii služieb pre pacientov nájdete informácie o bolesti, ako aj šablóny na denník o bolesti.

Nervové bolesti

Pre liečbu nervovej alebo neuropatickej bolesti je dôležité poznať jej príčinu. Nervy môžu spôsobovať bolesť, napríklad cez zápalový proces alebo mechanickým namáhaním.
Partial Nerve Severance
Nerv môže byť tiež poškodený, napríklad po úraze. Dokonca aj drobné zdravotné problémy alebo zmeny ako teplo alebo prievan môžu spôsobovať intenzívnu bolesť.

Metabolické poruchy ako cukrovka môžu viesť k nervovej bolesti alebo polyneuropatii. Pacienti sa v takomto prípade sťažujú na pretrvávajúcu bolesť a zvýšenú citlivosť niektorých častí tela.
Blockade of pain response
Poškodenie nervov môže byť spôsobené aj infekčnou chorobou, napríklad pásovým oparom (Herpes zoster). Dokonca aj dotyk na postihnutých častiach tela môže spôsobovať silnú bolesť.

V dôsledku niektorých úrazov alebo ochorení je niekedy potrebné vykonať amputáciu. Pri amputácii môže dôjsť k pretrhnutiu nervových vlákien. V niektorých prípadoch tak môže dochádzať k bolesti v časti tela, ktorá už nie je jeho súčasťou. Táto bolesť sa nazýva fantómová bolesť končatín.

V poslednom prípade – poškodenie mozgu alebo miechy môže viesť k nervovej bolesti. Pacienti s paraplégiou sa často sťažujú na obťažujúce nepohodlie smerom nadol od miesta poranenia.

Nervové bolesti sú často intenzívne a chronické, čiže opakujúce sa. Preto je v cielenej liečbe neuropatickej bolesti kľúčová presná diagnostika. Povedzte svojmu lekárovi, na ktorom mieste pociťujete bolesť, aj ako sa prejavuje. Tieto informácie sú veľmi dôležité pre správnu voľbu najvhodnejšej liečby pre vašu bolesť.

Text je určený iba pre všeobecné informácie. Prosíme, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ak máte nejaké problémy alebo otázky týkajúce sa produktov.