Prečo je liečba bolesti prospešná

Onkológia” width=
“Bolesť”
“Volnopredajne
“Respiračné

Správna liečba bolesti

Liečba bolesti vám pomôže, aby ste sa vyhli cyklu bolesti. Vaše telo už nebude reagovať na bolestivé podnety “pomocou” bolesti. Čo to pre vás znamená?

So správnou liečbou bolesti budete:

 • (opäť) mobilní,
 • menej závislí od okolia a nezávislejší vo svojich každodenných aktivitách,
 • v noci pohodlnejšie spať a to vám umožní, aby ste boli počas dňa aktívnejší,
 • môcť (opäť) žiť aktívny život, tráviť čas s rodinou, užívať si voľný čas a rozvíjať spoločenské kontakty v práci,
 • (opäť) objavovať svoju vnútornú rovnováhu: bolesť už nebude ovládať vaše myslenie a konanie.

Tak ako každá iná choroba, aj bolesť sa dá liečiť. Svoju bolesť môžete ovládať. Začnite znovu žiť plnohodnotný život!

Vaša spolupráca počas liečby je nevyhnutná

Bez vašej aktívnej spolupráce nie je pre vášho lekára jednoduché nájsť najvhodnejší spôsob liečby. Je nevyhnutné, aby ste vášmu lekárovi povedali o svojich skúsenostiach s bolesťou. Dôležité informácie o vašej bolesti zahŕňajú trvanie a priebeh bolesti, či je bolesť akútna alebo chronická a ako sa prejavuje. Tieto podstatné informácie pomôžu lekárovi pri správnej voľbe liečiv. Pre mnohých ľudí je ťažké presne popísať bolesť (a jej intenzitu), pretože tieto hodnoty sú veľmi subjektívne.

Nezávisle od toho sa snažte dopredu odpovedať na tieto otázky:

 • Kde presne pociťujete bolesť?
 • Ako sa vaša bolesť prejavuje? (Je pichavá, tupá alebo rezavá?)
 • Čo iné ste si doteraz všimli na vašej bolesti? (Postup bolesti: objavuje sa v určitý čas? Pociťujete rozdiely v intenzite bolesti?)

Na základe týchto informácií bude lekár schopný posúdiť situáciu a prehodnotiť vašu bolesť. Potom začne liečbu bolesti, založenú (okrem iného) aj na odporúčaniach Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

WHO vydala odporúčania na cielenú liečbu bolesti, ktoré sa už roky považujú za nevyhnutné pomôcky. V zásade platí, že voľba lieku zodpovedá intenzite bolesti. Mnoho liekov sa odlišuje vo forme a účinku. Lieky proti bolesti možno podávať vo forme tabliet a kapsúl. Lieky môžu byť tiež absorbované cez kožu, ak sa aplikujú vo forme krému, gélu či náplasti. Niektoré lieky je možné podávať aj injekčne.

Liečba bolesti pomocou opiátov

Grécky boh spánku Morpheus inšpiroval nemeckého lekárnika Friedricha Sertürnera k vytvoreniu pojmu morfín. V roku 1804 po prvýkrát úspešne izoloval z maku siateho alkaloid s upokojujúcim a uspávajúcim účinkom. Postupom času bolo izolovaných z maku siateho (alebo vyrobených synteticky) viacero alkaloidov a začali sa používať v medicíne.

Avšak až v 80. rokoch minulého storočia boli aktívne zložky k dispozícii vo forme, ktorá pacientom umožnila pohodlné užívanie. V roku 1983 Mundipharma vyvinula prvý morfínový prípravok s predĺženým uvoľňovaním. Predĺžené uvoľňovanie znamená spomalené uvoľňovanie aktívnej zložky s následnou dlhotrvajúcou úľavou od bolesti a výrazným zlepšením stavu pacientov.

V súčasnosti máme aj iné účinné látky, ktoré sú príbuzné morfínu. Sú dobré znášané a vysoko účinné proti bolesti.

Tipy:

 • Prvý a najdôležitejší tip: lieky užívajte presne tak, ako vám to predpísal lekár.
 • Pravidelné dávkovanie je kľúčové pri liečbe chronickej bolesti.
 • Ak príliš dlho čakáte na ďalšiu dávku lieku, môže sa stať, že sa bolesť vráti. Vtedy môžete cítiť, že liek účinkuje menej efektívne. Lekár vám v tomto prípade bude chcieť zvýšiť dávku, aj keď to nemusí byť nutné.

Každý účinný liek má aj vedľajšie účinky – lieky proti bolesti nie sú výnimkou. Opiáty sú však veľmi dobré znášateľné a vhodné aj na dlhodobé užívanie, pretože nepoškodzujú telesné orgány. Najčastejšie vedľajšie účinky na začiatku liečby: závrat, nevoľnosť a únava.

Požiadajte svojho lekára, aby vám predpísal lieky na zvládnutie počiatočnej nevoľnosti. Opiáty môžu spôsobovať zápchu, preto dbajte o dostatočný prísun tekutín a zdravej stravy, bohatej na vlákninu. V prípade závažných nežiaducich účinkov môžete prejsť na liečbu inými medikamentmi, pri ktorých bola znášanlivosť optimalizovaná.

Pravidelné dávkovanie

Použitie orálnych opiátových prípravkov s predĺženým uvoľňovaním sa ukázalo ako účinné pri liečbe chronickej bolesti.

Orálne lieky možno dávkovať individuálne, teda podľa vašich potrieb. Pocit bolesti je často odlišný – niektorí ľudia pociťujú bolesť skôr cez deň, než v noci. Lekár posúdi, ktorý liek je najvhodnejší na liečbu vašej bolesti, a dávku upraví podľa jej intenzity. Preto je prospešné, keď si budete viesť denník o bolesti.

V prípade liekov s predĺženým uvoľňovaním sa aktívne zložky uvoľňujú počas dlhšieho intervalu. To znamená, že ak je dávka postačujúca, úľava od bolesti môže byť dlhodobá. Lieky, ktorých účinok trvá 12 hodín, sú obzvlášť výhodné, pretože ich stačí užívať len dvakrát denne, najlepšie v tom istom stanovenom čase. Za takýchto okolností je koncentrácia lieku v krvi vždy rovnaká. Opiáty s predĺženým uvoľňovaním sú dobre znášané aj pri dlhodobom užívaní a vo vyšších dávkach.

Zamyslite sa nad tým; pravidelné dávkovanie je kľúčom k úspechu!
Užívanie liekov v inom než stanovenom čase nie je vhodné – pre riziko poklesu koncentrácie lieku v krvi. Bolesť sa znovu dostaví a nebude možné ju dlhodobo efektívne zvládať.
Príklad 12-hodinového dávkovacieho režimu:

einnahmeschema

Text je určený iba pre všeobecné informácie. Prosíme, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ak máte nejaké problémy alebo otázky týkajúce sa produktov.