Čo spôsobuje bolesť?

Onkológia” width=
“Bolesť”
“Volnopredajne
“Respiračné

Bodavá, tupá, pálivá alebo akútna – všetky typy bolesti nás varujú pred nepriaznivými vplyvmi. Kým akútna bolesť nastane rýchlo a vo väčšine prípadov je ľahko zvládnuteľná, chronická bolesť sa môže vracať v priebehu mesiacov alebo rokov, prípadne môže byť prítomná stále.

Bolesť je nevyhnutná pre život. Predstavte si zápal slepého čreva bez bolesti brucha. Hoci by to bolo pre vás príjemnejšie, nevšimli by ste si, že niečo nie je v poriadku a nevyhľadali by ste lekára. Zápal by sa bez diagnostiky a liečby naďalej šíril a viedol by k vážnym zdravotným problémom. Akútna bolesť je príznak, ktorý slúži ako varovný signál pre telo.

Chronická bolesť je však iný prípad. Nevaruje pred hroziacim nebezpečenstvom, ako je napr. zápal slepého čreva, ale stala sa skôr ochorením “samým pre seba”. Chronická bolesť už nespĺňa svoju pôvodnú funkciu varovného signálu. V medicíne sa táto nesprávna reakcia nazýva syndróm chronickej bolesti.

Nesprávne reakcie vznikajú v mozgu

Gehirn FehlreaktionPocit bolesti vzniká v mozgu, nie v mieste zranenia. Z miesta zranenia však nervové zakončenia vysielajú signály do mozgu, kde aktivujú pocit bolesti. V prípade dlhodobej intenzívnej bolesti nastávajú v nervových bunkách zmeny. Bunky sú citlivejšie a reagujú aj na minimálne podnety. S postupom času sa tieto nesprávne reakcie posilnia, kým sa bolesť neosamostatní.

Pain PerceptionNervy potom vysielajú signály, ktoré aktivujú bolesť v mozgu, avšak bez prítomnosti úrazu. V tomto štádiu iba cielená liečba bolesti môže pacientom pomôcť, aby sa dostali zo začarovaného kruhu.

Liečba bolesti môže prebiehať ako liečba akéhokoľvek iného ochorenia. Nebojte sa o bolesti rozprávať s vaším lekárom. Aj keď otázka “ako to bolí?“ veľakrát znie zvláštne, snažte sa jasne popísať typ bolesti. Všimnite si frekvenciu, intenzitu (na stupnici od 1 do 10) a typ bolesti (napr. tupá bolesť, pulzujúca bolesť, pálivá alebo vyžarujúca bolesť). Pomocou týchto informácií vám bude lekár schopný naordinovať najvhodnejšiu liečbu.

 

Angažovanosť a inovácie

Už v 80. rokoch minulého storočia bol morfín schválený v mnohých európskych krajinách ako účinná látka s predĺženým uvoľňovaním.

Špeciálne navrhnutý systém umožňuje pomalé a sústavné uvoľňovanie účinnej látky, aby bol čas trvania účinku predĺžený a liek ľahšie znášateľný. Okrem úľavy od bolesti je najdôležitejšou otázkou lieková tolerancia (znížená odolnosť voči liečivej zložke). Aj v tejto oblasti došlo k novému vývoju, a teda k lepším možnostiam liečby.

Mundipharma ponúka širokú škálu liečiv na liečbu bolesti. Tieto liečivá sú k dispozícii v mnohých dávkovaniach a aplikačných formách pre individuálnu liečbu bolesti.

 

Články k téme :

Text je určený iba pre všeobecné informácie. Prosíme, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom, ak máte nejaké problémy alebo otázky týkajúce sa produktov.